קוצר ראיה אצל ילדים: פתרונות חדשניים וטכנולוגיות פורצות דרך 

תקציר חסר

קצב התפשטות קוצר ראיה, במיוחד בקרב ילדים, גדל משמעותית לאורך השנים. יותר ויותר אנשים סובלים מקוצר ראיה כיום בהשוואה לעבר. בשוק קיימות אפשרויות טיפול יעילות שיכולות להאט ואף לעצור את התקדמות קוצר הראיה, במיוחד אצל ילדים. בכתבה מרתקת זו נדון בתופעת קוצר הראיה אצל ילדים, נגלה מה גורם לו ונכיר את מגוון אפשרויות הטיפול המתקדמות שיכולות להאט את התקדמות העליה במספר.

 

מה הוא קוצר ראיה?

קוצר ראיה, הידוע גם בשם מיופיה (Myopia), הוא מצב בו פריטים מרוחקים מן האדם נראים לו מטושטשים. זאת בעקבות כן שאלומות קרני האור המגיעות אל הרשתית במקביל (מאינסוף), מתמקדות לפני הרשתית, ולא על הרשתית עצמה.  אנשים הסובלים מקוצר ראיה מרגישים פגיעה משמעותית בתפקוד היומיומי שלהם ובאיכות חייהם, וזקוקים לעזרים טכנולוגיים על מנת לשפר את ראייתם. ככל שקוצר הראיה חמור יותר נדרש מספר גבוה במשקפיים או בעדשות מגע להשגת ראיה טובה ופונקציונליות יומיומית.

 

קוצר ראיה אצל ילדים

קוצר ראיה אצל ילדים הפך למגפה עולמית של ממש. יותר ויותר ילדים סובלים מפגיעה ביכולת הראיה שלהם ונאלצים להתמודד עם אתגרים יומיומיים. את לקות הראיה אצל ילדים מגלים לרוב באזור גילאי 5-6, אז מתחילים הילדים להתמודד עם אתגרים של קריאה וכתיבה. קוצר הראיה אצל ילדים נוטה להחמיר עם הזמן ולגדול בקצב מהיר, עד כדי עלייה מדי כמה חודשים. התייצבות המספר, לרוב, תגיע לקראת סופו של גיל ההתבגרות. ככל שלקות הראיה תאובחן בשלב מוקדם יותר, כך יש סיכוי טוב יותר להשפיע על המשך ההתדרדרות של המספר.

 

סימנים לקוצר ראיה אצל ילדים:

ילדים בעלי קוצר ראיה עלולים לסגל לעצמם התנהגויות שיעזרו להם להתמודד עם הראיה המוגבלת, והם יסבלו מתופעות לוואי שמעידות על הלקות. תשומת לב למאפיינים אלה יכולה לסייע באיתור הבעיה והתאמת טיפול מהיר ולכן בעת הופעתם חשוב לא להתמהמה ולבצע בדיקת HYPERLINK “https://kimchi-optics.com/%d7%91%d7%93%d7%99%d7%a7%d7%aa-%d7%a8%d7%90%d7%99%d7%99%d7%94-%d7%9c%d7%99%d7%9c%d7%93%d7%99%d7%9d/”  HYPERLINK “https://kimchi-optics.com/%d7%91%d7%93%d7%99%d7%a7%d7%aa-%d7%a8%d7%90%d7%99%d7%99%d7%94-%d7%9c%d7%99%d7%9c%d7%93%d7%99%d7%9d/“ראיה לאבחון המצב.

 

אלו הם הסימנים השכיחים שמאותתים על קוצר ראיה אצל ילדים:

 • תלונות חוזרות על ראיה מטושטשת מרחוק – ילדים עם קוצר ראיה ירבו להתלונן שהם לא רואים טוב מרחוק, הם מתקשים בקריאה מהלוח בבית הספר, קריאה של שלטים או בזמן צפייה בטלוויזיה.
 • כיווץ עיניים או מצמוץ תכוף – על מנת לנסות לסייע לעצמם בראיה המטושטשת, ילדים נוטים לכווץ את העיניים או למצמץ המון.
 • עייפות עיניים וכאבי ראש – ילדים עם קוצר ראיה ירבו להתלונן על עייפות לאחר פעילות הדורשת מהם מאמץ ראיה ממושך. כתוצאה מהמאמץ הם עלולים להרגיש גם כאבי ראש או צוואר.
 • שפשוף חוזר של העיניים – מאחר וילדים עם קוצר ראיה משקיעים מאמץ רב על מנת לראות טוב, הם עלולים להרגיש גירוי בעיניים ולכן ירבו לשפשף את האזור.
 • נטייה להתקרב לטלוויזיה או לספרים – על מנת לעזור לעצמם לראות טוב יותר, הילדים נוטים להתקרב בצורה מובהקת אל מסכים או ספרים.
 • בעיות קשב וריכוז בילדים- לעיתים, קוצר ראייה לא מתוקן הוא פקטור מרכזי בבעיות קשב וריכוז. הילד איננו רואה מה יש על הלוח, ומתקשה לקחת חלק פעיל בכיתה.

הגורמים העיקיים לקוצר ראיה אצל ילדים:

ישנם גורמים גנטיים המשפיעים על קוצר ראיה – ילדים להורים עם קוצר ראיה נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח את הלקות בעצמם. יחד עם זאת ישנם גורמים סביבתיים רבים המשפיעים על התפתחות של קוצר ראיה:

 • חשיפה מועטת לאור שמש.
 • שימוש בתאורה לא מתאימה לקריאה וכתיבה.
 • שעות שינה מעטות.
 • אזור מגורים עירוני.
 • שימוש מרובה במסכים.

 

האם קוצר ראיה יכול להשתפר?

 הבשורה הטובה היא שישנם כיום מגוון פתרונות חדשניים שיכולים להאט, ואף לעצור, את התקדמות קוצר הראיה אצל ילדים. הטיפול המסורתי באמצעות משקפיים או עדשות מגע מתקנים את הראיה בזמן הרכבתם, אך הם אינם עוצרים את התדרדרות קוצר הראיה. לעומתם, הפתרונות החדשניים יותר כוללים טכנולוגיות מתקדמות של משקפיים לעצירת מספר או עדשות מגע מיוחדות לילדים מחומרים ייחודיים ומתקדמים בהתאמה אישית.

 

עדשות משקפיים Myoslow

עדשות myoslow הינן עדשות משקפיים שעושות שימוש בטכנולוגיה מתקדמת ביותר להאטת קוצר הראיה. השיטה מיועדת לילדים ומתאימה מגילאי 5-6 עד לגיל בגרות, וככל שהטיפול יתבצע בשלב מוקדם יותר כך הוא עשוי להיות יעיל יותר.

עדשות ה myoslow הן למעשה משפיעות עם הזמן על שינוי מבנה גלגל העין, ובכך הן יכולות להאט ואף למנוע את התדרדרות קוצר הראיה, ומסיעות בשמירה על המספר הקיים. העדשות נבדקו קלינית ויעילותן הוכחה מדעית במחקרים שנארכו לאורך שנים.

חשוב לדעת כי אין הבדל במראה של עדשות myoslow לעומת עדשות של משקפיים רגילים. את עדשות myoslow ניתן לרכוש במגוון תכונות המוכרות גם בעדשות המשקפיים המסורתיות: עדשות דקות במיוחד, עדשות מחליפות צבע, הגנה מאור כחול ועוד.

 

עדשות מגע לילדים

עדשות HYPERLINK “https://kimchi-optics.com/%d7%a2%d7%93%d7%a9%d7%95%d7%aa-%d7%9e%d7%92%d7%a2/”  HYPERLINK “https://kimchi-optics.com/%d7%a2%d7%93%d7%a9%d7%95%d7%aa-%d7%9e%d7%92%d7%a2/“מגע לילדים עשויות מחומרים איכותיים שמאפשרים נוחות שימוש מותאמת לגילאים צעירים. ניתן לעשות שימוש בטכונולוגיות ייחודיות שמאפשרות התאמה אישית ומדוייקת של העדשה למבנה העין. עדשות ראיה מגיעות במגוון סוגים ועשויות מחומרים שונים על מנת להתאים לצרכים מגוונים ולתקופת שימוש שונה. בין המגוון תמצאו: עדשות מגע יומיות, עדשות מגע חודשיות, עדשות מגע מולטיפוקל, עדשות רכות או קשות מחומרים שונים.

חשוב לבצע התאמת עדשות מגע לילדים על ידי אופטומטריסט מומחה שיתאים את סוג העדשה לצרכי הילד. התאמה נכונה של עדשות מגע לילדים והקפדה על שימוש נכון, יכולים לסייע בעצירת התדרדרות קוצר הראיה.

 

לסיכום, קוצר ראיה אצל ילדים היא עניין בריאותי שאין להפחית בחשיבותו וחשוב לטפל בו באופן מהיר ויעיל. אבחון מוקדם וטיפול נכון יכול לשפר פלאים את איכות החיים של הילדים שלכם ואף למנוע התדרדרות של המצב בעתיד.

אצלנו אופטיקה קמחי תמצאו מגוון רחב של משקפי ילדים ועדשות מגע בהתאמה אישית. בקליניקה שלנו צוות אופטומטריסטים מקצועי וציוד טכנולוגי מתקדם לבדיקות ראיה. אנו משקיעים מאמצים רבים על מנת להתאים לכל אחד את המוצר הטוב והמתאים לו ביותר.

אם הילד שלכם סובל מלקות ראיה, הגעתם למקום הנכון!

אנו מזמינים אתכם לבחון את האפשרויות הרבות ולסייע לילדכם לראות את העולם טוב יותר. אתם מוזמנים לפנות אלינו במספר: 09-7669447 או בוואצפ: 0548933003.